Rozhovor: Jak náš provozní ředitel vidí celou situaci okolo zavedení spotřební daně na tichá vína a iniciativu Pozor! Křehké?

Znáte iniciativu Pozor! Křehké? Ne? A milujete víno a chcete zachovat vinařskou tradici? Protože pokud ano, tak jste dnes na správném blogu. Našemu výkonnému řediteli Karlu Osičkovi jsme v rámci neVinného čtení položili pár otázek, abychom vám Pozor! Křehké představili a objasnili situaci ohledně zavedení spotřební daně na tichá vína. 

Karle, než se dostaneme k Pozor! Křehké, mohl bys nám přiblížit svůj vztah k vinařství a této krásné profesi obecně? Jak jsi se dostal na Starý vrch a bylo vždy tvým snem pracovat v tomto oboru?

Původem jsem z Velkých Bílovic, což je největší vinařská obec v České republice. To ve zkratce znamená, že vinný sklep a vinohrad má prakticky každý, a téměř každý má alespoň v širší rodině nějakého vinaře. Tohle byl i můj případ. S vínem jsem prakticky vyrůstal a bral jsem jej jako něco, co je s Moravou neodmyslitelně spojené a vždy bude.

Kolem 14-15 let jsem nad vinařinou začal uvažovat jako nad budoucím zaměstnáním. V této době jsme s kamarády vinaři začali jezdit na zimní dovolené a víno bylo vždy hlavním tématem večerních rozprav. Nešlo jen o popíjení, řešili jsme i výrobu a celé podnikání kolem vína. Tohle se mi oklikou vrátilo na vysoké škole, kdy mi kamarád a spolužák Lukáš Polický, dnes už majitel Starého vrchu, nabídl, zda nechci vypomáhat jeho tatínkovi přes léto na vinařství. Z výpomoci s obchodem a degustacemi se po létě z brigády stal pracovní úvazek a dnes je to již 9 let.

Co je iniciativa Pozor! Křehké, respektive, co si pod tímto názvem můžeme představit?

Ve zkratce je to iniciativa, která má za cíl sjednotit zástupce oboru a hromadně vyjádřit požadavek na zachování stejných tržních podmínek, jako mají všechny vinařské země Evropy. V době volného obchodu a otevřené ekonomiky jednoduše není možné drasticky upravit podmínky pouze v jedné jediné zemi. Celá Evropa to chápe, pouze našim politikům to z nějakého důvodu uniká. Oproti protekcionismu ostatních evropských zemí se naše vláda raději vydává cestou likvidace tuzemské výroby, což je celosvětový unikát.

Kolem 14-15 let jsem nad vinařinou začal uvažovat jako nad budoucím zaměstnáním. V této době jsme s kamarády vinaři začali jezdit na zimní dovolené a víno bylo vždy hlavním tématem večerních rozprav. Nešlo jen o popíjení, řešili jsme i výrobu a celé podnikání kolem vína. Tohle se mi oklikou vrátilo na vysoké škole, kdy mi kamarád a spolužák Lukáš Polický, dnes už majitel Starého vrchu, nabídl, zda nechci vypomáhat jeho tatínkovi přes léto na vinařství. Z výpomoci s obchodem a degustacemi se po létě z brigády stal pracovní úvazek a dnes je to již 9 let.

Proč jste se rozhodli k iniciativě přidat a podpořit ji?

Protože jsme vinaři, hospodaříme na vinicích a produkujeme víno. Aktuální chování české politické reprezentace ohrožuje přežití celého našeho oboru. Oboru, který se na území naší republiky daří rozvíjet již přes 2000 let. Pokud bych odhlédl od toho, že se jedná o vinařství, ale jednalo by se o jakýkoliv jiný obor, přijde mi podobné chování politiků naprosto za hranou jakékoliv etiky a morální odpovědnosti. Legislativa by měla být pro každého podnikatele přehledná, předvídatelná a měla by podnikatele podporovat, nikoliv zadupávat do země. V tomto ohledu mi, bohužel, přijde, že se každým rokem dostáváme níž a níž, na úroveň rozvojových Afrických zemí.

Iniciativu velmi podporuje Svaz vinařů. Je s ním Vinařství Starý vrch v bližší spolupráci?

S Vinařským svazem spolupracujeme na iniciativě Pozor! Křehké, protože jsme viděli nutnost se spojit. Ovšem další spolupráci se svazem s ohledem na rozdílnou vizi moravského vinařství navázanou nemáme.

 

Pokud by se tedy schválily všechny návrhy politiků, jaký by mělo dopad zavedení spotřební daně na tichá vína? 

Naprosto likvidační.Spotřební daň se platí zálohově v okamžiku zahájení výroby. Ovšem výroba vína trvá často i roky (v našem případě od 8 měsíců po 5 let). Vinař by tedy celou tu dobu čekal, než si tuto část daňového zatížení “vybere” zpět od zákazníka při prodeji. Představa, že se vinařům povalují na účtech volné vyšší jednotky milionů korun, nebo mají možnost si za pakatel zajistit provozní financování na pokrytí dodatečné daňové zátěže, je naprosto mylná. 

Dodatečné administrativní náležitosti, převedení výroby do podoby uzavřených celních skladů a kvůli tomu i omezení návštěv a degustací, jsou jen třešničkou na dortu. Malovinařům už by nezůstala ani možnost pořádat degustace pod vlastní střechou. Upřímně jsem se zatím nesetkal s žádným kolegou vinařem, který by se na podobné podnikání těšil a neměl chuť se na to vykašlat.

Podnikají momentálně vinaři kroky, aby zastavili zavedení spotřební daně? A jak se iniciativě daří ve vyjednávání s politiky? 

Běží iniciativa Pozor! Křehké, petiční akce, kde jako vinaři prezentujeme své postoje a důvody politikům a veřejnosti. Ovšem to je jediné, co můžeme dělat. Po vytvoření pracovní skupiny mezi vinaři a zástupci dotčených ministerstev došlo asi ke dvěma schůzkám. Skupina byla následně zrušena, jelikož není schopna se usnést. Ve zkratce řečeno “Pokud s námi nesouhlasíte, nemá smysl se s vámi bavit” a celá záležitost se posunula zpět do čistě politické roviny. Takže to bude o nás, bez nás.

 

Kde se k petici můžeme připojit?

Zapojit se můžete na vybraných petičních místech – ve vinařstvích, vinotékách atd. Celý seznam petičních míst najdete ZDE. Případně můžete petici podepsat online e-petice ZDE.

 

Máte v plánu se na Starém vrchu více zapojit do “boje” proti zavedení spotřební daně i na vlastní pěst, nebo věříte, že v jednotě je síla?

V našem případě dělat cokoliv po vlastní ose nedává smysl. Kanálů a iniciativ na komunikaci v této oblasti již existuje spousta a není nic, co bychom mohli říct a nezaznělo to již jinde. Nezbývá nám tedy nic jiného, než spoléhat na jednotu a hlavně zdravý rozum lidí… což je ovšem čím dál vzácnější. 

Pokud se nepovede peticí spotřební daň na tichá vína zastavit, jakou prognózu stanovuješ našemu krásnému odvětví?

Již dnes se na Moravě prodávají nižší desítky vinařství z důvodu deformace trhu levným dovozem. Od 1.1.2024 dostal obor další ránu ve formě zrušení daňové uznatelnosti tichých vín jako marketingového nákladu. Z mého pohledu je spotřební daň již pomyslným posledním hřebíčkem do rakve. Prognóza je tedy v lepším případě úpadek – přežijí jen ti nejsilnější s tlakem na cenu, objem a rychlou obrátkovostí výroby. Kvalita a kreativita v tomto případě tedy půjdou stranou. V horším případě nastane transformace na stáčírny zahraničního dovozu, jelikož vlastní výroba z tuzemské produkce se jednoduše nevyplatí.

 

Máte nějaký plán v okamžiku zavedení spotřební daně, jak se k tomu jako vinařství postavit? Pokud vezmeme v potaz zvýšení ceny a kvůli tomu i možný odliv zákazníků.

Zvýšení cen nebude jen na Starém vrchu, bude plošné. Představa, že se všem zvednou náklady o cca 25 Kč na litr a nepromítne se to do ceny pro koncového zákazníka, je naprosto utopická. S odlivem zákazníků tedy počítáme. Konkrétní plán zatím nemáme, pořád věříme ve zdravý rozum. Na stole je určitě omezení produkce, změna orientace na služby a v nejzazším případě i ukončení činnosti.

Vidíš na této “krizi” něco pozitivního?

Bohužel, vůbec nic. Pokud se hodně zamyslím, tak jediným přínosem pro pár “vyvolených” reprezentantů politického spektra je nahánění bodů a popularity. To ovšem nám milovníkům vína vůbec nepomůže a ve výsledku celá věc škodí jak výrobcům, tak zákazníkům.

Pokud jste rozhovor dočetli až sem, děkujeme. Budeme rádi za vyplnění e-petice nebo podpisu v některém z petičních míst. Celý článek má sloužit k objasnění iniciativy Pozor! Křehké a situace okolo zavedení spotřební daně na tichá vína v ČR. Věříme, že se nám společnými silami povede zastavit nesmyslné návrhy politiků, které by pro náš krásný obor měly likvidační následky.